qui som
 

 


Centre Antígona: Drets i societat en perspectiva de gènere

Centre d’observació, recursos i iniciatives sobre dones i drets.

Malauradament, les discriminacions i vulneracions de drets que les dones pateixen són encara poc conegudes i poc analitzades.

Des de fa més de cinc anys un grup de professores de l’àrea de Filosofia del dret de la Universitat Autònoma de Barcelona ha impulsat un grup d’investigació, Centre Antígona, que s’ha centrat en estudiar el dret des de la perspectiva de gènere. La investigació i activitats del Centre s’han orientat a l’anàlisi dels drets de les dones en relació amb les polítiques públiques.

Aquest projecte pretén obrir un espai per compartir informació entre diverses universitats que treballen temes de dones i dret, associacions vinculades amb la defensa dels drets de les dones i altres centres jurídics amb informació sobre els drets de les dones.

El Grup (SGR) “Antígona: Drets i societat en perspectiva de gènere” va ser considerat, l’any 2005 per la Generalitat de Catalunya, com a grup de recerca de qualitat.

El Centre Antígona, té com a objectius:

  1. La recollida d’informació sobre la situació dels drets de les dones a Catalunya.
  2. El seguiment de l’aplicació de la legislació específica en matèria de drets de les dones a Catalunya.
  3. La creació de bases de dades jurídiques especialitzades en drets de les dones.
  4. L’anàlisi de la docència i recerca en matèria de gènere i dret.

Membres
Encarna Bodelón González encarna.bodelon@uab.cat
Francesca Puigpelat Martí francesca.puigpelat@uab.cat
Pilar Giménez Alcover pilar.gimenez@uab.cat
Noelia Igareda González noelia.igareda@uab.cat
Maria Cinta Espuny Domingo cinta.espuny@uab.cat
Margarita Bonet Esteva margarita.bonet@uab.cat
Carolina Gala Durán carolina.gala@uab.cat
Cristina Urios Aparisi cristina.urios@uab.cat
Lorena Pérez García lorena.perez@uab.cat
Ricardo Rodríguez Luna rluna2@mexico.com
Sonia Ruiz García sonia.ruiz@arsystel.com
Alba García Sánchez alba.garcia@gencat.net
Lorena Garrido Jiménez lorena.garrido@uab.cat
Luz María Galindo Vilchis gamavi_2005@yahoo.com.mx
Nicole Schmal nicole.schmal@gmail.com
Glòria Casas Vila gloria.casa.vila@gmail.com
Patsilí Toledo patsili_toledo@yahoo.com


Projectes i docència especialitzada en temes de dones i dret

I) Docència:

Creació de Postgraus i Màsters especialitzats en el tema de gènere i dret.
Des de l’any 2001 les professores Encarna Bodelón, Pilar Giménez i Francesca Puigpelat han dirigit el curs de postgrau “Gènere i Igualtat”, que es troba en la seva sexta edició. Diplomatura de postgrau en gènere i igualtat.

Des de l’any 2003 està realitzant un Màster en la ciutat de Mèxic, que codirigeix la professora Encarna Bodelón sota el títol “Gènere i Dret. Polítiques públiques contra la desigualtat sexual”. El màster és fruit d’un conveni de col.laboració entre la Universitat Autònoma i el CIESAS.

II) Investigacions

Conveni de col.laboració entre la Diputació de Barcelona (Servei de Promoció de Polítiques d'Igualtat dona- home) i la Universitat Autònoma de Barcelona (UAB).
Projecte: 4a edició del postgrau de Gènere i Igualtat (curs 2005-2006) i el 2n màster en Polítiques d'Igualtat de Gènere: Agents d'Igualtat (curs 2006)

Subvenció de l'Institut Català de les Dones (ICD) per a la realització d'activitats formatives o treballs de recerca relacionats amb els àmbits de competències de l'ICD, per al període 2006-2007.
Expedient: U-11/06

Subvenció de l'Institut Català de les Dones (ICD) per a la realització d'activitats formatives o treballs de recerca relacionats amb els àmbits de competències de l'ICD, per al període 2006-2007.
Expedient:U-12/06

Conveni de col.laboració entre la Diputació de Barcelona (Servei de Promoció de Polítiques d'igualtat dona- home) i la Universitat Autònoma de Barcelona (UAB).
Projecte: Anàlisi del marc legislatiu i competencial de les polítiques de gènere en l'àmbit local i realització de propostes de futur.

Subvenció de l'Institut Català de les Dones.
Expedient: U-30/06
Projecte: Centre Antígona. Centre d'observació, recursos i iniciatives sobre dones i drets.

Subvenció del Ministeri d’Educació i Ciència.
Títol del projecte: Models de legislació en matèria d’igualtat de gènere: pressupostos filosòfico- jurídics i impacte jurídico- social.
Duració des de: 2005 fins: 2008
Investigadora principal: Encarna Bodelón González
Referència: SEJ2006-07645